Plusy i minusy balustrad nierdzewnych

Większość osób budujących dom staje w końcu przed wyborem: zastosować balustrady nierdzewne, z drewna, czy balustrady kute? Wybór powinien być zależny od kilku czynników.

 

Balustrady nierdzewne według większości są ładniejsze, (zwłaszcza wersja polerowana). Kolejnym plusem jest fakt iż raz zamontowana balustrada nierdzewna praktycznie nie wymaga pielęgnacji czy napraw. Wystarczy co jakiś czas przestrzeć ją szmatką w celu usunięcia śladów po palcach itd. Jedyną czynnością obsługową jaką trzeba wykonać przy tego typu balustradzie jest ponowne wypolerowanie (zazwyczaj tylko poręczy która jest najbardziej narażona na zarysowania) Jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Istnieje wiele możliwości ozdobienia takiej balustrady, np. przed dodadnie elementów drewnianych, bądź zastosowania szkła. 
Minusem tego rozwiązania, chyba zresztą jedynym, który nie pozwala każdemu na zastosowanie wersji nierdzewnej jest wysoka cena. Proces produkcji balustrady nierdzewnej jest skomplikowany i czasochłonny. Wymaga spawania metodą TIG, użycia większego parku maszynowego niż w przypadku balustrad kutych. Z tego powodu cena takiej balustrady jest około 3 razy większa.

Podsumowując:

 

zalety:
-łatowść w utrzymaniu

-wygląd

-brak nalotów, rdzy

-możliwość zastosowania wielu dodatków

 

wady:
-wyższa cena

Jeśli fundusze na to pozwalają, polecamy stosowanie balustradz nierdzewnych. Jest to duża inwestycja, ale zostanie ona na naszym budynku aż do wyburzenia, bez konieczności wymiany.