Thu

29

Sep

2016

Obróbka spawów nierdzewnych

Prawidłowa obróbka spawów na stali nierdzewnej jest zagadnieniem bardzo skomplikowanym, zwłaszcza jeśli chcemy osiągnąć odpowiednią jakość powierzchni (satyna lub polerka)
Do obróbki spawów nierdzewnych będziemy potrzebowali kilku narzędzi, który listę zamieszczam poniżej.
Do satyny:

1.Szlifierka kątowa z regulacją prędkości obrotowej
2.Tarcza szlifierska listkowa o gradacji ~40
3.Tarcze fibrowe o gradacji 40, 80. Mocowanie do tarcz fibrowych do szlifierki.
4. Dyski włókninowe twarde hard, medium i finish

5.Włóknina miękka
Do polerki:
6.Dysk filcowy
7.Pasty polerskie miedium, finish
UWAGA!
Do obróbki stali nierdzewnej nie możemy używać tarcz szlifierskich z zawartością żelaza, spowoduje to tworzenie się rdzawego nalotu w miejscach obróbki.
Do obróbki stali nierdzewnej zazwyczaj stosuje się tarcze z materiałem ściernym z tlenku cyrkonu, handlowo są one niebieskie (do zwykłej stali brązowe).
Etapy szlifowania spawów

1.Szlifowanie zgrubne lamelką
Spoinę zeszlifowujemy z grubości tak aby nie naruszyć tarczą powierzchni obok niej. Obróbkę uznajemy za zakończoną gdy spoina wystaje ~0,5mm na powierzchnię elementu
2.Szlifowanie fibrą 80 i 40
Spoinę szlifujemy teraz tak aby z jak najmniejszym naruszeniem powierzchni obok spawu zlicować spoinę z tą powierzchnią (fibrą o gradacji 40).
Następnie szlifujemy fibrą 80, pamiętając by łamać rysę, tj. kierunek szlifowania musi być pod kątem 90 stopni do kierunku poprzednich rys. Teraz możemy już wejść na powierzchnię poza spawem. Powierzchnia po tej obróbce musi być już wolna od wszelkich nierówności, zagłębień i kraterów. W tym miejscu zakończyliśmy obróbkę zgrubną.
3.Obróbka włókniną twardą i włókniną miękką
Ustawiamy najniższą prędkość obrotową, po kolei obrabiamy powierzchnię włókninami hard, medium, i finish. Za każdym razem wychodzimy coraz dalej za granicę spawu. Pod koniec osiągami powierzchnię satynową, jednak z nieukierunkowanymi rysami.
Aby ukierunkować rysy używamy ręcznie włókniny miękkiej.
4.Polerowanie

Na najniższej prędkości obrotowej za pomocą tarczy filcowej nakładamy pastę polerską najpierw medium a potem finish na powierzchnię aż do uzyskania lustra. Do pasty medium należy używać oddzielnego dysku niż do past finish.

Przedstawienie narzędzi:
Tarcz fibrowa

 


Znalezione obrazy dla zapytania tarcz fibrowa

LamelkaZnalezione obrazy dla zapytania lamelka

Włóknina twarda prasowana

 

Znalezione obrazy dla zapytania włóknina prasowana

 

0 Comments

Sat

28

Feb

2015

Jak spawać nierdzewkę TIGiem?

Spawanie nierdzewki TIGiem jest dość wymagające jednak każdy po krótkim spraktykowaniu może dać radę z prostymi elementami.
Po pierwsze, stal nierdzewną spawamy metodą TIG w osłonie argonu. Powierznie spawane muszą być dokładnie osuszone, odtłuszczone i wolne od zabrudzeń, każda niedoskonałość na powierzchni powoduje złe układanie się spoiny, powstawanie kraterów.
Po drugie elementy muszą do siebie ściśle przylegać, szpara nie może przekraczać 1-2. Oczywiście taką szparę da się zaspawać TIGiem jednak wymaga to dużego doświadczenia.
Stal nierdzewną spawamy prądem stałym, elektrodą nietopliwą wolframową. Elektroda musi byc dobrze zaostrzona, najlepiej aby kierunek ostrzenia był do czubka elektrody, wtedy łuk jest bardziej stabilny. Prąd dobieramy w zależności od grubości spawanych elementów. W przypadku elementów o ściance grubości 2mm prąd optymalny to od 70A do 100A. Najlepiej przed spawaniem właściwego elementu spróbować pospawać elementy o tej samej grubości na próbę, i dobrać najlepszy prąd.Wypływ argonu 12-15 l/min.

Spawy kładziemy najpierw punktowo w kilku miejscach, tak aby uniknąć ściągania, po czym pogrubiamy spawy/dajemy nowe grubsze/spawamy na całej długości. W przypadku np. przyspawywania rury do blachy, spawy punktowe należy dawać przeciwlegle, w kolejności 0, 180, 90, 270 w metodzie krzyżowej (liczby to stopnie punktów na okręgu w których kładziemy spaw) lub 0, 180, 60, 240, 120 300.
Nierdzewka jest bardzo podatna na przegrzanie, zwłaszcza przy spawaniu blach, dlatego kolejne spawy należy robić w odstępie czasowym, tak aby dać materiałowi czas na ostygnięcie, inaczej blacha bardzo mocno się powykrzywia.
Spawy można robić z dodawaniem drutu lub bez. Drugi przypadek jest możliwy tylko gdy elementy ściśle do siebie przylegają, i spoina nie musi wytrzymywać dużych obciążeń. Spoina jest wtedy estetyczniejsza, wprawiony spawacz potrafi położyć ją tak że praktycznie nie widać że coś w tym miejscu było spawane. Gdy elementy nie przylegają ściśle lub od spawu wymagana jest wytrzymałość na obciążenia/skręcanie/ścinanie należy dodać drut. Grubość drutu także jest zależna od grubośći elementów spawanych, co też najlepiej spraktykować przy spawie próbnym. Do elementów grubości 2mm idealny jest drut 0,7mm.

W następnym artykule obróbka spawów :)
J. Paluch

0 Comments

Sun

28

Dec

2014

Malowanie starych balustrad i ogrodzeń

Wiele osób przy okazji naszych prac pyta jak pomalować stare zardzewiałem ogrodzenie metalowe bądź balustradę domowymi sposobami

Oto kilka kroków które pozwalają na odpowiednie pomalowanie i zabezpieczenie metalu na długi czas
1. Należy oczyścić starą farbę w miejscach w których się łuszczy. Jeśli tego nie zrobimy nowa farba będzie się też łuszczyła w tym miejscu. Najlepiej użyć do tego drucianej szczotki obrotowej na wiertarce, lub szczotki ręcznej. Tam gdzie stara farba trzyma się dobrze zostanie, tam gdzie słabiej odpadnie
2. Oczyszczamy metal z luźnej rdzy, i większych ognisk rdzy. Tu też pomoże szczotka druciana z tym że nad miejscami szczególnie skorodowanymi trzeba dłużej popracować. Są farby prosto na rdzę (Hammerite, Antykor), ale nie można i nakładać na rdze głęboką, tylko na rdzę powierzchniową.
3. Oczyszczamy metal z tłuszczu, możemy użyć do tego benzyny lub rozpuszczalnika do farb. Plamy tłuszczu na metalu będą sprawiały że farba będzie odpadać.
4. Malujemy nasze ogrodzenie/balustradę dwiema lub trzema warstwami farby. Farba powinna być odpowiednio rzadka, żeby dotarła do wszystkich zakamarków.
Dość popularną farbą jest Hammerite, jednak z naszego doświadczenia wynika że nie jest zbyt dobra. Polecamy jedną warstwę dowolnego podkładu do metalu, oraz dwie warstwy farby Antykor lub podobnej, daje to najdłuższą ochronę.

Dla najlepszych efektów wizualnych polecamy malowanie natryskiem pneumatycznym

0 Comments

Mon

03

Feb

2014

Balustrady aluminiowe

W najbliższym czasie pojawi się artykuł na temat balustrad aluminiwoych, nowości na rynku balustrad.

0 Comments

Mon

06

Jan

2014

Wykrojniki- zastosowania

Wykrojniki są to wzmocnione odpowiednimi wstawkami kształty wygięte z hartowanej ostrzonej stali. Działają na takiej samej zasadzie jak foremki do wycinania ciastek z rozwałkowanego ciasta. Wykrojnik kładzie się na materiale z którego chcemy wyciąć kształt, a następnie poddaje się naciskowi przy użyciu prasy hydraulicznej, mimośrodowej, lub ręcznej (mechanicznej).  Przy umiejętnym użytkowaniu wykrojnika można nim wykonać około 50 tyś. cięć.

 

Jest to doskonałe rozwiązanie przy wycinaniu kształtów z materiałów miękkich takich jak:
-skóra

-skóra sztuczna

-tektura

-tkaniny

-filc

-guma

-styrogum

-niełamliwe tworzywa sztuczne

 


W wykrojniku można zastosować nakłuwaki lub taśmy do wyznaczania linii szycia, dziurkacze do wycięcia dziurki okrągłej lub kształtowej (gwiazdki, łezki, rombu, kwadratu) wewnątrz obrysu wycinanego kształtu, oraz nożyki tworzące przeciętą linie (np. do późniejszego umieszczenia tam paska).

Wykrojników używa się głównie w obuwnictwie, kaletnictwie (portmonetki, saszetki, torebki, galanteria), przy produkcji ozdób skórzanych (bransoletki, rzemyki, pieszczochy, karwasze), oraz przy wycinaniu elementów tektórowych. 

Sun

05

Jan

2014

Plusy i minusy balustrad nierdzewnych

Większość osób budujących dom staje w końcu przed wyborem: zastosować balustrady nierdzewne, z drewna, czy balustrady kute? Wybór powinien być zależny od kilku czynników.

 

Balustrady nierdzewne według większości są ładniejsze, (zwłaszcza wersja polerowana). Kolejnym plusem jest fakt iż raz zamontowana balustrada nierdzewna praktycznie nie wymaga pielęgnacji czy napraw. Wystarczy co jakiś czas przestrzeć ją szmatką w celu usunięcia śladów po palcach itd. Jedyną czynnością obsługową jaką trzeba wykonać przy tego typu balustradzie jest ponowne wypolerowanie (zazwyczaj tylko poręczy która jest najbardziej narażona na zarysowania) Jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Istnieje wiele możliwości ozdobienia takiej balustrady, np. przed dodadnie elementów drewnianych, bądź zastosowania szkła. 
Minusem tego rozwiązania, chyba zresztą jedynym, który nie pozwala każdemu na zastosowanie wersji nierdzewnej jest wysoka cena. Proces produkcji balustrady nierdzewnej jest skomplikowany i czasochłonny. Wymaga spawania metodą TIG, użycia większego parku maszynowego niż w przypadku balustrad kutych. Z tego powodu cena takiej balustrady jest około 3 razy większa.

Podsumowując:

 

zalety:
-łatowść w utrzymaniu

-wygląd

-brak nalotów, rdzy

-możliwość zastosowania wielu dodatków

 

wady:
-wyższa cena

Jeśli fundusze na to pozwalają, polecamy stosowanie balustradz nierdzewnych. Jest to duża inwestycja, ale zostanie ona na naszym budynku aż do wyburzenia, bez konieczności wymiany.

2 Comments