23 grudnia 2018

Metody spawania aluminium

Spawanie aluminium jest dość trudnym do ustabilizowania procesem, ze względu na skłonność tego metalu do tworzenia na powierzchni jeziorka ciekłego metalu warstwy tlenku aluminium, który uniemożliwia prawidłowe ułożenie spoiny. 

Po drugie aluminium jest świetnym przewodnikiem ciepła. Przez to istnieje cienka granica między zbyt mały natężeniem prądu spawarki, a zbyt dużym prowadzącym do przetopienia elementu.

Metoda TIG

Wiodącą metodą spawania elementów jest metoda TIG. Skrót TIG rozwija się jak TUNGSTEN INERT GAS- "czyli elektroda wolframowa, gaz obojętny". Stosuje się w tej metodzie elektrody nietopliwe z wolframu, oraz osłonę argonu. 

Jest to uniwersalna metodą z pomocą której można zespawać bardzo cienkie elementy, nawet takie jak puszki po napojach, oraz grubościenne obudowy, takie jak na przykład naczepy ciężarówek. 

Cała tajemnica tej metody polega na tym iż do spawania używamy prądu zmiennego, który usuwa z powierzchni aluminium jego tlenki.

 

Metoda TIG schemat
Metoda TIG schemat

W metodzie TIG tworzy się łuk elektryczny między nietopliwą elektrodą a elementami spawanymi. Cały proces zachodzi w osłonie argonu. 

Spawać można bez dodatkowego materiału, lub z dodatkiem materiału. Dodatkowe spoiwo dokładane jest przez spawacza w postaci pręta aluminiowego o średnicach od 0,5mm do 3mm (w zależności od grubości spawanego elementu).

W przypadku spawaniu rur czy kształtowników zamkniętych pustych w środku należy wpuścić argon również do ich wnętrza, i zaślepić je z obu stron. 

Prawidłowo wykonana spoina powinna wyglądać w ten sposób:

 

Spaw na aluminium
Spaw na aluminium metodą TIG

Metoda MIG/MAG

Metoda MIG jest stosowana raczej przez przydomowych majsterkowiczów i małe zakłady oferujące usługowe spawanie aluminium. Służy jedynie do spawania grubszych elementów, prętów pełnych oraz kształtowników o grubości ścianki powyżej 2mm.

Metoda MIG/MAG schemat
Metoda MIG/MAG schemat

W metodzie MIG/MAG elektroda między która a materiałem spawanym tworzy się łuk jest jednocześnie dodawanym spoiwem. Szybkość podawania drutu jest regulowana, dzięki czemu możemy dostosować wysokość czoła spoiny i głębokość przetopu do potrzeb. 
Aby używać zwykłego Migomatu do spawania aluminium trzeba wprowadzić modyfikację w postaci zmiany dyszy oraz prowadnic drutu spawalniczego. Jeśli tego nie zrobimy po kilku minutach spawania prowadnice, rolki i dysza zacierają się ponieważ aluminium jest miękkie i łatwo ściera się w kontakcie ze stalą.

Spawy tą metodą tworzą pokraterowane czoło spoiny, które należy oszlifować.

Spaw na aluminium
Spaw na aluminium metodą MIG