Prognozny budowlane 2018

 

Rynek budowlany w 2017 roku przeżył rozkwit największy od kilkunastu lat. Wszystkie firmy związane z budownictwem, w tym firmy produkcyjne notują duży wzrost zamówień, wzrost marży i wzrost zatrudnienia. Sytuacja ta ma związek między innymi z uruchomieniem programu 500+. Według niezależnych portali analitycznych w Polsce nadal mamy deficyt na około 1mln mieszkań.

Sytuacja ta powoduje bogacenie się pracowników i właścicieli firm sektora budowlanego, jednak stworzył się problem (zwłaszcza pod koniec roku) ze znalezieniem pracowników, a nawet ze znalezieniem wykonawców na roboty budowlane i wykończeniowe.

Trochę statystyki.

Oto tabela porównująca rok 2016 i 2017

Jak widzimy sytuacja jest bardzo dobra. 2017 był rekordowy jeśli chodzi o ilość oddanych mieszkań i wydanych pozwoleń na budowę.

Prognoza na rok 2018 jest bardzo dobra. Duża ilość wydanych pozwoleń na budowę w roku 2017 będzie skutkowała dużą ilość budów w roku 2018. Sytuacja ta powinna się utrzymać nawet do 2020 roku, jeśli nie nastąpią żadne perturbacje w gospodarce światowej. Ogólna hossa w gospodarce w Polsce, nie tylko budowlanej powoduje chętniejsze branie kredytów przez rodziny, a zwiększone zarobki powodują chęć kupowania mieszkań i domów o większym metrażu.

 

Nasza firma

Jeśli chodzi o naszą firmę zanotowaliśmy bardzo duży wzrost zamówień dla budownictwa jednorodzinnego. Byliśmy zmuszeni wręcz odrzucać część zleceń, a ceny poszły nieznacznie w górę. Zwiększyliśmy także zatrudnienie.

Oto wykres prezentujący porównanie ilości wykonanych metrów bieżących i sztuk konstrukcji budowlanych w roku 2016 i 2017:

 

Zanotowaliśmy wzrost produkcji o około 10% procent w każdej dziedzinie.

Wzrost produkcji mógłby być większy jednak ograniczał nas brak wykwalifikowanych ludzi do pracy.

Nadwyżkę z poprzedniego roku zainwestowaliśmy w reklamę, umocnienie pozycji w internecie oraz rozbudowę parku maszynowego.

Nasz plan na rok 2018 to zwiększenie zatrudnienia oraz wejście z rynku budownictwa jednorodzinnego na rynek małych inwestycji developerskich. Mamy nadzieję poprawić nasz wynik o kolejne 15%.