Obróbka spawów nierdzewnych

Prawidłowa obróbka spawów na stali nierdzewnej jest zagadnieniem bardzo skomplikowanym, zwłaszcza jeśli chcemy osiągnąć odpowiednią jakość powierzchni (satyna lub polerka)
Do obróbki spawów nierdzewnych będziemy potrzebowali kilku narzędzi, który listę zamieszczam poniżej.
Do satyny:

1.Szlifierka kątowa z regulacją prędkości obrotowej
2.Tarcza szlifierska listkowa o gradacji ~40
3.Tarcze fibrowe o gradacji 40, 80. Mocowanie do tarcz fibrowych do szlifierki.
4. Dyski włókninowe twarde hard, medium i finish

5.Włóknina miękka
Do polerki:
6.Dysk filcowy
7.Pasty polerskie miedium, finish
UWAGA!
Do obróbki stali nierdzewnej nie możemy używać tarcz szlifierskich z zawartością żelaza, spowoduje to tworzenie się rdzawego nalotu w miejscach obróbki.
Do obróbki stali nierdzewnej zazwyczaj stosuje się tarcze z materiałem ściernym z tlenku cyrkonu, handlowo są one niebieskie (do zwykłej stali brązowe).
Etapy szlifowania spawów

1.Szlifowanie zgrubne lamelką
Spoinę zeszlifowujemy z grubości tak aby nie naruszyć tarczą powierzchni obok niej. Obróbkę uznajemy za zakończoną gdy spoina wystaje ~0,5mm na powierzchnię elementu
2.Szlifowanie fibrą 80 i 40
Spoinę szlifujemy teraz tak aby z jak najmniejszym naruszeniem powierzchni obok spawu zlicować spoinę z tą powierzchnią (fibrą o gradacji 40).
Następnie szlifujemy fibrą 80, pamiętając by łamać rysę, tj. kierunek szlifowania musi być pod kątem 90 stopni do kierunku poprzednich rys. Teraz możemy już wejść na powierzchnię poza spawem. Powierzchnia po tej obróbce musi być już wolna od wszelkich nierówności, zagłębień i kraterów. W tym miejscu zakończyliśmy obróbkę zgrubną.
3.Obróbka włókniną twardą i włókniną miękką
Ustawiamy najniższą prędkość obrotową, po kolei obrabiamy powierzchnię włókninami hard, medium, i finish. Za każdym razem wychodzimy coraz dalej za granicę spawu. Pod koniec osiągami powierzchnię satynową, jednak z nieukierunkowanymi rysami.
Aby ukierunkować rysy używamy ręcznie włókniny miękkiej.
4.Polerowanie

Na najniższej prędkości obrotowej za pomocą tarczy filcowej nakładamy pastę polerską najpierw medium a potem finish na powierzchnię aż do uzyskania lustra. Do pasty medium należy używać oddzielnego dysku niż do past finish.

Przedstawienie narzędzi:
Tarcz fibrowa

 


Znalezione obrazy dla zapytania tarcz fibrowa

LamelkaZnalezione obrazy dla zapytania lamelka

Włóknina twarda prasowana

 

Znalezione obrazy dla zapytania włóknina prasowana